Czym są i jak działają przedłużki do wózka widłowego?

wózek widłowy

Nieustanny rozwój technologiczny sprawił, że wózki widłowe w efektywny sposób ułatwiają pracę wielu przedsiębiorstw. Można je wykorzystać w wielu branżach – najczęściej spotykane są w magazynach, hurtowniach oraz wielkopowierzchniowych sklepach. Jedną z zalet wózków widłowych jest fakt, że można wyposażyć je w dodatkowy osprzęt, taki jak przedłużki czy też inaczej zwane nasadami do wideł. Czym są przedłużki i jak działają?

Rodzaje przedłużek do wózków widłowych

Korzystanie z wózków widłowych stanowi nieocenioną pomoc dla pracowników, ponieważ ogromnie ułatwiają pracę. Ich szczególna budowa sprawiła, że wózki można użytkować zarówno wewnątrz budynków, jak i również na zewnątrz magazynów oraz hal przemysłowych. Co istotne, w przypadku konieczności zastosowania dłuższych wideł do wózka widłowego, nie trzeba od razu kupować nowego sprzętu. Wystarczy nabyć dodatkowy osprzęt, jakim są przedłużki wideł do wózka widłowego. Ich zastosowanie powoduje wydłużenie wideł i zwiększenie ich powierzchni roboczej. Nakładki na widły są z jednej strony wytrzymałe, z drugiej lekkie. W sprzedaży dostępne są przedłużki wykonane z profilu otwartego, czyli puste od spodu i tańsze. Drugim rodzajem nakładek są przedłużki pełne – wykonane z profilu zamkniętego. Ich używanie jest bezpieczniejsze, ponieważ są trwalsze, bardziej wytrzymałe oraz odporniejsze na odkształcenia.

Kiedy zastosować przedłużki do wideł?

Warto zainwestować w przedłużki do wideł w sytuacji, gdy w przedsiębiorstwie czy zakładzie dodatkowy osprzęt bywa wykorzystywany sporadycznie i nieregularnie. Ale nie tylko. Gdy na zmianę trzeba korzystać zamiennie zarówno z większej, jak i mniejszej długości wideł zamiennie, szybciej i taniej będzie zastosować nakładki, niż kupić dodatkowy sprzęt. Takie rozwiązanie okazuje się pomocne także wówczas, gdy obsługa wózków dopiero uczy się wykonywania zadań na przedłużonej długości roboczej. W każdym z tych przypadków należy bezwzględnie pamiętać, że nakładki można wykorzystywać tylko i wyłącznie na widłach, które nie mają uszkodzeń, pęknięć i wad. Należy również pamiętać o wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego mówiących o tym, że długość wideł, na które założone są przedłużki nie może być krótsza niż 2/3 długości przedłużek (nasad) wideł.

Zobacz również: Ile pali wózek widłowy?