Czym są i jak działają przedłużki do wózka widłowego?

Nieustanny rozwój technologiczny sprawił, że wózki widłowe w efektywny sposób ułatwiają pracę wielu przedsiębiorstw. Można je wykorzystać w wielu branżach – najczęściej spotykane są w magazynach, hurtowniach oraz wielkopowierzchniowych sklepach. Jedną z zalet wózków widłowych jest fakt, że można wyposażyć je w dodatkowy osprzęt, taki jak przedłużki czy też inaczej zwane nasadami do wideł. Czym są przedłużki i jak działają?

Rodzaje przedłużek do wózków widłowych

Korzystanie z wózków widłowych stanowi nieocenioną pomoc dla pracowników, ponieważ ogromnie ułatwiają pracę. Ich szczególna budowa sprawiła, że wózki można użytkować zarówno wewnątrz budynków, jak i również na zewnątrz magazynów oraz hal przemysłowych. Co istotne, w przypadku konieczności zastosowania dłuższych wideł do wózka widłowego, nie trzeba od razu kupować nowego sprzętu. Wystarczy nabyć dodatkowy osprzęt, jakim są przedłużki do wideł. Ich zastosowanie powoduje wydłużenie wideł i zwiększenie ich powierzchni roboczej. Nakładki na widły są z jednej strony wytrzymałe, z drugiej lekkie. W sprzedaży dostępne są przedłużki wykonane z profilu otwartego, czyli puste od spodu i tańsze. Drugim rodzajem nakładek są przedłużki pełne – wykonane z profilu zamkniętego. Ich używanie jest bezpieczniejsze, ponieważ są trwalsze, bardziej wytrzymałe oraz odporniejsze na odkształcenia.

Kiedy zastosować przedłużki do wideł?

Warto zainwestować w przedłużki do wideł w sytuacji, gdy w przedsiębiorstwie czy zakładzie dodatkowy osprzęt bywa wykorzystywany sporadycznie i nieregularnie. Ale nie tylko. Gdy na zmianę trzeba korzystać zamiennie zarówno z większej, jak i mniejszej długości wideł zamiennie, szybciej i taniej będzie zastosować nakładki, niż kupić dodatkowy sprzęt. Takie rozwiązanie okazuje się pomocne także wówczas, gdy obsługa wózków dopiero uczy się wykonywania zadań na przedłużonej długości roboczej. W każdym z tych przypadków należy bezwzględnie pamiętać, że nakładki można wykorzystywać tylko i wyłącznie na widłach, które nie mają uszkodzeń, pęknięć i wad. Należy również pamiętać o wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego mówiących o tym, że długość wideł, na które założone są przedłużki nie może być krótsza niż 2/3 długości przedłużek (nasad) wideł.