Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe możemy podzielić ze względu na rodzaj posiadanego napędu i na zastosowanie.

Podział ze względu na rodzaj napędu

Wózki widłowe spalinowe

Tego rodzaju widlaki najczęściej jako paliwo wykorzystują olej napędowy (diesel). Jednakże na rynku znaleźć można również wózki zasilane gazem LPG. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane tylko na otwartym terenie z racji znacznej emisji spalin do otoczenia. Jeśli jednak z jakichś powodów wózek spalinowy chcemy wykorzystać w zamkniętych pomieszczeniach, to bezwzględnie należy wyposażyć go w odpowiednie filtry.

Wózki widłowe gazowe (LPG)

Wózki tego typu stanowią niezwykle ekonomiczny wybór porównywalny tylko z wózkami elektrycznymi. Jednakże analogicznie do widlaków spalinowych zalecane są wyłącznie do użytku na otwartej przestrzeni w innym wypadku przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają, aby zastosować odpowiedni filtr, który ograniczy emisję szkodliwych spalin do otoczenia.

Elektryczne wózki widłowe

Z racji formy zasilania nazywane są również wózkami akumulatorowymi. Idealnie nadają się do użytku wewnątrz hal i magazynów, gdyż spełniają wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa w tym zakresie. Są niezwykle wygodne, zwrotne oraz ładowne, dzięki czemu doskonale radzą sobie w małych przestrzeniach. Dzieje się tak dlatego, że ich silnik jest znacznie mniejszy niż w innych rodzajach widlaków. Jeśli odpowiednio zadbamy o baterię takiego wózka, to będzie nam służył bezawaryjnie przez wiele lat.

Podział ze względu na zastosowanie

Wózki widłowe boczne

Widlaki bocznego załadunku doskonale sprawdzają się w przewozie ładunków długich. Możliwość załadowania bokiem oraz znacząca przeciwwaga wózka ma w tej sytuacji kluczowe znaczenie. Często wykorzystywane są w produkcji oraz przemyśle.

Terenowe wózki widłowe

Tego rodzaju wózki najczęściej napędzane dieslem wykorzystywane są na otwartych przestrzeniach, np. placach budowy gdzie niezbędne jest szybkie przewożenie ładunków z punktu A do punktu B.

Wózki widłowe podnośnikowe

Zwane inaczej teleskopowymi niezwykle często mylone są z wózkami kontenerowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest daleki zasięg w górę oraz w przód co pozwala na podnoszenie nawet masywnych i ciężkich ładunków bez konieczności wcześniejszego ich podzielenia na mniejsze elementy.

Systemowe wózki widłowe

Rozwiązania wykorzystywane w widlakach systemowych pozwalają na ich dostosowanie do praktycznie każdego typu oraz rodzaju regałów i powierzchni magazynowych. Ich uniwersalność doceniają właściciele różnorodnych pomieszczeń przeznaczonych do składowania.

Wózki widłowe wysokiego składowania

Ich konstrukcja pozwala na łatwe podnoszenie ładunków na znaczne wysokości dochodzące nawet do kilkunastu metrów. A wysuwany do przodu maszt dodatkowo ułatwia załadunek. Ponadto doskonale się nimi manewruje również na niewielkich przestrzeniach. To pozwala na ich wykorzystanie zarówno w przestronnych, jak i małych magazynach.

Wózki widłowe skrętne

Tego typu widlaki idealnie nadają się do manewrowania w wąskich i krętych korytarzach. Wyglądem są nieco zbliżone do wózków widłowych wysokiego składowania, jednakże w tym przypadku maszt nie wysuwa się, lecz obraca. To pozwala na wygodne umieszczenie przewożonego ładunku w miejscu przeznaczenia.

Wózki wielokierunkowe

Posiadają niezwykle przydatną funkcję niezależnego operowania kierunkiem przednich oraz tylnych kółek, dzięki której można nimi bez problemu wjechać niemal w każdy wąski, oraz kręty korytarz. Ponadto wyposażone są w wysuwany maszt, który znany jest z widlaków wysokiego składowania, dzięki czemu można zastąpić nimi suwnicę.

Wózki widłowe podwieszane

Ten niezwykle popularny rodzaj wózka dzięki niewielkim gabarytom pozwala na podwieszenie go do ciężarówki razem z transportowanym ładunkiem. Klienci cenią go za niezwykle duże możliwości manewrowania.

Wózki widłowe kontenerowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to niezwykle mocne widlaki, które z powodzeniem przenoszą ciężkie kontenery. Najczęściej wykorzystuje się je w stoczniach oraz portach przeładunkowych.

Wózki widłowe anty-wybuchowe

Nazwa tych widlaków związana jest z miejscem ich wykorzystania, a nie jak można by sądzić z ładunkami wybuchowymi. Są one specjalnie wyposażone i zabezpieczone, tak by móc nimi ładować oraz transportować substancje grożące wybuchem np. w fabrykach które w produkcji wykorzystują wodór.

SPRZEDAŻ CZĘŚCI DO WÓZKÓW

W ofercie naszej firmy znajdziecie wózki widłowe – nowe i używane – ale także części zamienne do zachodnich, japońskich, chińskich, polskich wózków widłowych. Prowadzimy także naprawy oraz serwis sprzętu. Oferta Euroczęści obejmuje serwis i naprawę części wózków widłowych, a także montowanie dodatkowego osprzętu, np. – widły, pługi do odśnieżania, przedłużki wideł, szufle hydrauliczne, widły do palet, maszty HI-LO lub dociskacze.