Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru wózka widłowego?
Warunki i sposób eksploatacji
Zanim dokonamy zakupu widlaka, należy zastanowić się, w jakim dokładnie miejscu będzie on eksploatowany. Ważne jest nie tylko to czy będzie to teren otwarty, czy budynek, ale również to jakie warunki klimatyczne przeważają na tej przestrzeni. Ponadto warto wiedzieć również, czy wózek widłowy będzie używany często, czy sporadycznie? Od tego zależy jaki typ widlaka powinniśmy wybrać, aby był on jednocześnie odpowiedni, trwały oraz ekonomicznie uzasadniony.
Podłoże i jego powierzchnia
Określenie podłoża, na którym najczęściej będzie pracował nasz wózek widłowy, jest niezwykle istotne ze względu na rodzaj ogumienia, jaki powinniśmy wybrać. Warto przy tym pamiętać, że widlaki to urządzenia, które same w sobie mają dużą masę. Dlatego też niezalecane jest używanie wózków o plastikowych kołach na betonowym podłożu, które najczęściej jest mocno nierówne.
Wysokość pomieszczenia
Określając ten parametr, należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość pomieszczenia, w którym będzie pracował wózek widłowy, ale również wysokość regałów magazynowych. Maszt widlaka musi pozwalać na bezpieczne, a jednocześnie swobodne składowanie towarów na najwyższych kondygnacjach regałów. Należy również zwrócić uwagę na to, aby dach magazynu oraz jego oświetlenie znajdowały się na odpowiedniej wysokości względem masztu widlaka, który zamierzamy zakupić. Nie są bowiem rzadkością przypadki, kiedy dochodzi do uszkodzeń czy to zadaszenia, czy lamp w czasie pracy wózka widłowego. W tym przypadku lepiej zapobiegać wybierając odpowiedni model niż później naprawiać.
Intensywność wykorzystania
Wybór wózka z odpowiednim napędem jest niezwykle ważna z ekonomicznego punktu widzenia. Często używany wózek powinien mieć napęd, który będzie zarówno taki w eksploatacji, ale również niezawodny w działaniu. Niezwykle ważne jest to, aby widlak pracował możliwie jak najsprawniej, ponieważ w innym wypadku może dochodzić do kosztownych opóźnień spowodowanych np. zbyt długim manewrowaniem wózkiem w sytuacji, kiedy na rozładowanie czekają ciężarówki.
Trasa przewożenia ładunków, plan magazynu i powierzchnia ładowania
Wózek widłowy musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się i manewrowania w przestrzeniach i korytarzach, w których pracuje. Ma to decydujący wpływ zarówno na komfort pracy operatora, oszczędność czasu przeznaczonego na wykonywanie obowiązków oraz bezpieczeństwo otoczenia i samego widlaka z pracownikiem w środku. Wózek widłowy musi mieścić się wszędzie tam, gdzie potencjalnie przyjdzie mu pracować. Dlatego najlepiej wybrać model, który pasuje do wszystkich przestrzeni w naszej hali produkcyjnej czy magazynie.
SPRZEDAŻ CZĘŚCI DO WÓZKÓW
W ofercie naszej firmy znajdziecie wózki widłowe – nowe i używane – ale także części zamienne do zachodnich, japońskich, chińskich, polskich wózków widłowych. Prowadzimy także naprawy oraz serwis sprzętu. Oferta Euroczęści obejmuje serwis i naprawę części wózków widłowych, a także montowanie dodatkowego osprzętu, np. – widły, pługi do odśnieżania, przedłużki wideł, szufle hydrauliczne, widły do palet, maszty HI-LO lub dociskacze.