Jak wybrać dobre opony do wózków widłowych?

opony wózek widłowy

Sposobów wykorzystania wózków widłowych jest bardzo wiele. Są one urządzeniem niezbędnym w wielu firmach produkcyjnych, a także usługowych. Jest to niewielkich rozmiarów sprzęt, mający ogromne możliwości. Jednakże, aby wózki widłowe pracowały prawidłowo, konieczne jest odpowiedni dobór części roboczych, w tym opon do wózków widłowych.

Wybór wózka widłowego a teren, po którym ma się poruszać

Zanim zakupi się opony do wózków widłowych, warto poradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Nie każdy typ opon sprawdzi się na danym terenie. Istotna jest ich przyczepność, stabilność, szerokość, a także wielkość. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego są one wykonane, jak i ich wypełnienie. Koła wózka widłowego pełnia bardzo ważną funkcję, to one przyjmują cały ciężar i odpowiadają za stabilność konstrukcji. Nieprawidłowe dobranie opon może skutkować wyższymi kosztami eksploatacji, narażeniem na bezpieczeństwo pracownika, a także przewożone materiały.

Rodzaje ogumienia do wózków widłowych

Profesjonalne firmy sprzedające akcesoria do wózków widłowych doskonale wiedzą, że nie w każdym miejscu sprawdzi się dana opona.

  • Na rynku dużą popularnością cieszą się opony pneumatyczne, wypełnione powietrzem. Mają one dobrą amortyzację i stosunkowo niską cenę.
  • Kolejnym typem są opony elastyczne. Są to opony bezdętkowe, które sprawdzą się na płaskich powierzchniach.
  • W halach wykorzystywane są także opony amortyzujące. Ten typ opon jest montowany do wózków przewożących ciężkie towary na krótkich odcinkach.

Jak widać, wybór jest bardzo duży. W tych podziałach można doszukać się jeszcze różnych podtypów, w tym opony niebrudzące, diagonalne czy radialne. Dobranie idealnego ogumienia warto zlecić specjaliście, aby nie popełnić błędów, które będą mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

Zobacz również: Części do wózka widłowego Toyota