Odpowiednia eksploatacja wózka widłowego to nie tylko użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem i dopuszczalną masą, wymiana części lub ich regeneracja, ale również konserwacja zgodnie z zaleceniami producenta danego wózka. Wymiana oleju powinna następować regularnie, a wybrany olej powinien być zgodny z zaleceniami z instrukcji eksploatacji i serwisowania sprzętu.
Olej zgodny z zaleceniami producenta
Wózek będzie służył dłużej, bezpiecznie i mniej awaryjnie, jeśli podczas codziennego użytkowania będziemy stosować się do zaleceń producenta. Do każdego wózka widłowego dołączona jest instrukcja eksploatacji i serwisowania, w której producent zaleca, jaki typ oleju wybrać – zarówno jeśli chodzi o skrzynię biegów jak i silnik, w przypadku wózków spalinowych. Bez względu na to, czy wózek jest używany codziennie, czy okazjonalnie, musi przechodzić okresowe przeglądy i wymianę oleju z zastosowaniem produktów dobrej jakości, renomowanych producentów i dopasowany do modelu pojazdu. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy serwisu wózków widłowych, który zajmie się wymianą oleju w miejscu pracy wózka lub we własnym warsztacie.
Stopień lepkości oleju ma znaczenie
Przy wyborze oleju trzeba uważnie słuchać zaleceń producenta, ponieważ oleje różnią się od siebie składem i parametrami, między innymi stopniem lepkości. Niewłaściwie dobrany olej może wpływać na szybsze zużycie podzespołów lub nawet doprowadzić do kosztownych awarii. Z tego względu nie warto również oszczędzać na tańszych zamiennikach, ale wybierać oleje renomowanych producentów. Decydując się na zamiennik lub produkt uniwersalny, należy koniecznie sprawdzić jego parametry i zgodność z zaleceniami zawartymi w instrukcji użytkowania wózka. Staranna konserwacja i regularne przeglądy pozwolą długo cieszyć się bezawaryjnym i bezpiecznym sprzętem w codziennej pracy.
Zobacz również: Kupić czy wypożyczyć wózek widłowy?