Firma potrzebująca wózka widłowego ma dwie opcje do wyboru: zakup wózka widłowego lub jego wynajem. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie opcje i wybrać tą, która najlepiej pasuje do naszej firmy.
Zakup wózka widłowego oznacza, że będziemy dysponowali maszyną bez ograniczeń, bezterminowo i bez zobowiązań wobec osoby trzeciej. Oznacza też poniesienie jednorazowo większych kosztów (lub spłatę rat czy leasingu), ale długoterminowo jest zdecydowanie tańsze niż wynajem. Warto zaznaczyć, że bardzo rozsądną opcją jest zakup wózka używanego, który pozwala na obniżenie ceny maszyny nawet o kilka – kilkanaście tysięcy złotych. Kupno wózka opłaca się firmom które:
- potrzebują wózków do codziennego funkcjonowania w swojej branży, zazwyczaj są to firmy:
- produkcyjne,
- budowlane,
- logistyczne i spedycyjne,
- magazyny i hurtownie,
- sklepy wielkopowierzchniowe,
- sortownie i ładownie,
- nie codziennie, ale często i regularnie korzystają z wózków – tak często funkcjonuje wiele firm produkcyjnych,
- potrzebują wózków sporadycznie, ale nagle, co skutkuje koniecznością posiadania sprzętu tu i teraz,
- chcą mieć pełną dyspozycyjność swoim sprzętem.
Wynajem wózków widłowych
Wynajem maszyny niesie ze sobą z jednej strony zobowiązanie wobec właściciela sprzętu, ale z drugiej pozwala na ograniczenie kosztów tylko do okresu, w którym będziemy wynajmować maszynę. Opłaca się firmom które:
- chcą ograniczyć bieżące koszty,
- potrzebują wynajętego wózka w zastępstwie za własny sprzęt, który uległ awarii,
- potrzebują wózka tylko jednorazowo lub sezonowo,
- nie posiadają środków na zakup maszyny, oraz nie mogą lub nie chcą decydować się na kredyt, lub leasing,
- nie mają pracownika upoważnionego do prowadzenia wózka widłowego, a pojazd jest potrzebny sezonowo – w takiej sytuacji częstym wyborem jest wynajem wózka razem z operatorem,
- chcą zakupić wózek, ale nie mają pewności co do rodzaju wózka widłowego, który najlepiej sprawdzi się w ich przypadku i chcą przetestować kilka modeli przed podjęciem decyzji.
Jak widać, obie opcje mają swoje wady i zalety i lepiej sprawdzają się w różnych scenariuszach. Jeśli macie wątpliwości co do wyboru wózka lub chcielibyście dowiedzieć się więcej o możliwościach sprzętu, zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym.
Zobacz również: Jak dobrać rolki do widlaka?