Wózki widłowe na stałe wpisały się w działanie wielu przedsiębiorstw. Znacząco ułatwiają logistykę, ale przede wszystkim przyspieszają pracę oraz ograniczają potrzebę transportowania towarów ręcznie lub przy pomocy innych sprzętów. Jednak pojawia się pytanie, jaki wózek widłowy wybrać – nowy czy używany? Przedstawiamy wady i zalety każdego z rozwiązań.
Wykorzystanie wózków widłowych
Wózki widłowe znajdują wiele zastosowań szczególnie na halach produkcyjnych, w hurtowniach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Pozwalają na przewożenie ciężkich towarów na duże odległości, ale również ich łatwe przenoszenie. Dzięki ich wykorzystaniu praca w magazynie przebiega sprawnie i z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa dla pracowników. Z tych powodów coraz więcej przedsiębiorców staje przed wyborem kupna nowego lub używanego wózka widłowego. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od zasobów finansowych oraz przeznaczenia wózka.
Zalety i wady nowych wózków widłowych
Kupno nowego sprzętu zawsze wiąże się ze znaczącymi wydatkami, ale z drugiej strony również z pewnością, że sprzęt będzie działań bez zarzutu. Prawdą jest, że nowe wózki widłowe mają kilkuletnią gwarancję, dzięki której w przypadku jeśli pojazd ulegnie usterce, właściciel nie podejmuje dodatkowych kosztów. Choć są one droższe niż używane wózki działają dłużej. Decydując się na zakup nowego wózka warto sprawdzić kilka dostępnych na rynku opcji, poznać opinię użytkowników, ale też specjalistów na ich temat i dopiero po uzbieraniu wszystkich informacji kupić sprzęt. Warto rozważyć też zakup sprzętu w leasingu lub na raty, co pozwoli cieszyć się wózkiem praktycznie od razy.
Zalety i wady używanych wózków widłowych
Cena wózka widłowego jest kluczowa i decyduje o zakupie pojazdu nowego lub używanego. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup używanego wózka na pewno zapłaci mniej niż w przypadku nowego sprzętu. Możliwe, że będzie mógł kupić go za gotówkę, a zatem nie zadłuży się dodatkowo co może wpływać na lepsze funkcjonowanie firmy. Używane wózki widłowe mają gwarancję, ale znacznie krótszą niż w przypadku nowego sprzętu. Gwarancja wydawana jest maksymalnie na rok, co oznacza, że po upływie tego czasu wszelkie usterki będą usuwane na koszt właściciela. Używane wózki widłowe są często w dobrym stanie, podlegają przeglądowi, drobnym naprawą lakierniczym, a przed sprzedażą wymianie wszystkich płynów eksploatacyjnych. To oznacza, że są bezpieczne w użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że części zamienne zastosowane do naprawy używanego wózka widłowego mogą nie być najlepszej jakości, a to oznacza, że mogą ulec awarii.
Zobacz również: Poruszanie się wózkiem widłowym po drodze publicznej