Zastosowania wózków widłowych

Wózek widłowy w fabryce

Wózek widłowy to popularna nazwa dla wózka jezdniowego posiadającego mechaniczny napęd podnoszenia. Zależnie od konkretnego typu taki wózek może być napędzany elektrycznie lub spalinowo i służy do transportu bliskiego różnego rodzaju towarów umieszczonych na paletach. Wózki widłowe widzimy często w dużych sklepach budowlanych, w magazynach i w wielu innych miejscach, gdzie służą głównie do załadunku i rozładunku różnego typu towarów. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest szybkie przenoszenie nawet bardzo ciężkich rzeczy umieszczonych na paletach.

Gdzie przydają się wózki widłowe?

Od wynalezienia wózków widłowych minęło prawie sto lat i w tym czasie następowały ciągłe unowocześnienia tych urządzeń, dzięki czemu obecnie znajdują one zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Warto przyjrzeć się bliżej najczęstszym miejscom, w jakich wózki są wykorzystywane:

  • Duże hurtownie budowlane i hipermarkety. W tych miejscach wózki już od dawna służyły do przewożenia towarów z pomieszczeń magazynowych na odpowiednie działy sklepu albo przemieszczania większych partii towarów na inne miejsca. Dzięki pomocy wózków można było również w łatwy sposób załadować produkty, które zamówił i kupił dany klient.
  • Magazyny rozmaitych produktów i urządzeń. Tam zastosowanie wózków widłowych jest również niezbędne, ponieważ pozwala na szybki rozładunek zakupionych czy wyprodukowanych towarów, nawet gdy są bardzo ciężkie, a następnie na ich bezproblemowe umieszczenie we właściwym miejscu magazynu. Następnie, gdy znajdzie się nabywca, dany towar może zostać szybko wywieziony z magazynu i załadowany do dalszego transportu.
  • Otwarte powierzchnie, w tym na przykład place budowy. Tutaj wózki widłowe dzięki swojej sporej mocy i dużemu udźwigowi mogą dostarczać w szybkim tempie materiały budowlane oraz wszelkie inne potrzebne elementy, które zostały wcześniej przywiezione i zgromadzone w jednym miejscu. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i bardzo dużej zwrotności wózek dojedzie bezpośrednio w miejsce, w którym potrzeba konkretnych produktów. Dzięki temu jest bardziej funkcjonalny i szybszy niż chociażby duże dźwigi również wykorzystywane często na placach budowy.
  • Zakłady przemysłowe, w których obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie pracę bez użycia wózków widłowych. Służą one zarówno szybkiemu dostarczeniu surowców w dane miejsce linii produkcyjnej, jak i sprawnemu odbiorowi dopiero wyprodukowanych i zapakowanych na palety gotowych produktów.

Zobacz również: Przedłużki wideł do wózka widłowego