Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wózków widłowych.
Jak odpowiednio dbać o wózek widłowy?
Jeśli chcemy, aby wózek widłowy służył nam bezawaryjnie przez wiele lat, musimy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne.
Najważniejszą sprawą jest utrzymanie w doskonałym stanie wszystkich elementów składowych wózka. Awariom skutecznie zapobiegają regularne przeglądy. Dzięki nim możemy szybko zauważyć jakie części wymagają naprawy lub wymiany. Przyda się więc sprawdzony serwis wózków widłowych. Na bieżąco należy zwracać uwagę czy rolki oraz łańcuchy są właściwie zaolejone. Warto również pamiętać, aby wózki posiadających plastikowe lub gumowo-plastikowe koła użytkować tylko na odpowiednio gładkich i twardych podłożach. Uszkodzeniom mechanicznym można zapobiec, unikając gwałtownych manewrów z uniesionym masztem.
Jak skutecznie sprawdzać działanie wózka widłowego?
Każdy operator wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy powinien przeprowadzić kontrolę stanu swojego pojazdu. Należy zwrócić uwagę zarówno na operacyjność sprzętu, jak i na jego wygląd zewnętrzny oraz stan baterii. Jeśli cokolwiek budzi niepokój ze względów bezpieczeństwa, nie należy podejmować pracy, dopóki ewentualna usterka nie zostanie usunięta.
Operator powinien sprawdzić:
- manewry;
- hydraulikę;
- mocowanie wideł;
- widoczne uszkodzenia (to szczególnie ważne w przypadku używanych wózków);
- ogumienie (istotne w przypadku wózków wyposażonych w gumowe koła);
- poziom elektrolitu w baterii (ewentualne ubytki w razie potrzeby uzupełnić wodą destylowaną);
- czy szczeliny pomiędzy ruchomymi częściami masztu są równe na całej wysokości.
Poza codziennym nadzorem nad wózkiem należy również pamiętać o regularnych przeglądach, które wykonuje Urząd Dozoru Technicznego. Tylko kompleksowe działanie zapewni długotrwałą i bezawaryjną pracę sprzętu.
Jakie uprawnienia powinien posiadać operator wózka widłowego?
Operator wózka widłowego to zawód wymagający ukończenia odpowiedniego kursu zakończonego egzaminem. W jego wyniku przyznawane są uprawienia UDT wraz ze stosownym certyfikatem wystawianym przez Ministerstwo Gospodarki. Program kursu obejmuje zasady bezpiecznego użytkowania wózka widłowego.
Jednakże nawet posiadając odpowiednie uprawnienia, konieczny jest także instruktaż w nowym miejscu pracy. Po jego przeprowadzeniu pracodawca wystawia operatorowi wózka widłowego imienne pozwolenie na jego obsługę.
Jaki wózek widłowy jest odpowiedni do niewielkiego magazynu?
W przypadku niewielkich przestrzeni najlepsze są wózki wysokiego składowania, ponieważ są one niezwykle zwrotne. Ponadto dają możliwość układania i zdejmowania palet znajdujących się również na znacznych wysokościach dochodzących do kilkunastu metrów. Są one skonstruowane w taki sposób, aby na niewielkich powierzchniach pracowało się bezpiecznie, wydajnie i łatwo.
Mój magazyn ma wysokość 6 metrów – czy znajdę u Was odpowiedni do niego wózek widłowy?
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów wózków widłowych. Mają one maszty różnej wysokości, (od 4 do 8 metrów), dzięki czemu mogą pracować nawet w niewysokich magazynach i halach. Jednak jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę magazynu, to warto rozważyć zakup modelu wózka wyposażonego w wyższy maszt niż ten aktualnie wykorzystywany. Należy jednak pamiętać, aby operatorzy mieli możliwość regularnego sprawdzania stanu hydrauliki wózka, które wiąże się z podniesieniem masztu na maksymalną wysokość.
Czy sprzedawane przez Was części są nowe?
W naszej ofercie znaleźć można zarówno nowe, jak i używane części zamienne do wózków widłowych. Zapewniają one bezawaryjną pracę nawet przy intensywnej, codziennej eksploatacji. Prowadzimy import nowych części bezpośrednio od producentów, z autoryzowanych hurtowni, a także od sprawdzonych dostawców.
Chcę wykorzystywać wózki widłowe w zamkniętych pomieszczeniach. Na co powinienem zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zamknięte przestrzenie wymagają doboru odpowiedniego typu wózków widłowych, które będą w stanie wydajnie i funkcjonalnie pracować w ograniczonym otoczeniu. We wnętrzach budynków nie stosuje się z oczywistych względów wózków spalinowych. Wózek musi mieć odpowiednią ilość miejsca, dzięki któremu manewrowanie nim będzie możliwe. Powinien mieć maszt pozwalający na układanie palet na odpowiedniej wysokości. Dodatkowo należy dopilnować, aby nie zagrażał innym pracownikom przebywającym wokół. Dysponując kompletem informacji o miejscu pracy wózka, jesteśmy w stanie dobrać ten idealnie pasujący do potrzeb klienta.
Czy wózki widłowe pracujące w chłodni wymagają specjalnej opieki?
Jeśli chodzi o wózki widłowe wykorzystywane w chłodniach, należy pamiętać, że nie powinny być one w nich przechowywane. Ma to związek z sublimacją elektrolitu w baterii, przez co trzeba go częściej uzupełniać. Wózki pracujące w chłodzie są również bardziej narażone na rdzewienie. Tak więc warto regularnie zabezpieczać ich elementy odpowiednimi preparatami. Pracując na wózku w chłodni, trzeba też zwracać uwagę na oblodzenie podłoża.
Które wózki widłowe są najtańsze w eksploatacji?
Najtańsze w użytkowaniu są elektryczne wózki widłowe. Ma to bezpośredni związek z wysokimi cenami paliw, które są wykorzystywane w wózkach spalinowych oraz gazowych. Prawidłowe użytkowanie wózka elektrycznego sprawia, że bateria działa wydajnie i bezawaryjnie przez długi czas.
Czy istnieje możliwość zwrotu zakupionych u Was części do wózków widłowych?
Na rynku istnieje wiele firm oferujących wózki widłowe – co Was wyróżnia?
W szeroko pojętej branży wózków widłowych działamy od wielu lat. W tym czasie zdobyliśmy nie tylko niezbędną i ciągle aktualizowaną wiedzę specjalistyczną, ale również odpowiednie doświadczenie. Pozwala nam to na fachowe doradztwo zarówno w zakresie wózków widłowych, jak i części zamiennych. Klienci doceniają bogaty asortyment urządzeń, wyposażenia dodatkowego oraz markowych podzespołów gwarantujących sprawną i bezawaryjną pracę. Nie bez znaczenia jest dla nich również odpowiedni stosunek jakości do ceny.
Czy istnieje możliwość testu wózka widłowego przed zakupem?
Chcemy, aby klienci byli zadowoleni z zakupów w naszej firmie dlatego też umożliwiamy gruntowny test oferowanych wózków widłowych. Ma to szczególnie duże znaczenie, kiedy w grę wchodzi sprzęt używany. Każdorazowo warto sprawdzić operacyjność wózka, jego hydraulikę oraz ogumienie. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan baterii, masztu oraz mocowanie wideł. Zasadniczo są to działania, które przeprowadza się podczas każdej rutynowej kontroli wózka widłowego w miejscu pracy.
Czy sami testujecie używane wózki widłowe, które są w Waszej ofercie?
Nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej, ponieważ tylko takie działanie pozwala na oferowanie klientom najwyższej jakości trwałego sprzętu. Każdy używany wózek widłowy, zanim znajdzie się w naszej ofercie, przechodzi rygorystyczne testy sprawdzające działanie i stan wszystkich podzespołów. Dzięki temu mamy pewność bezpieczeństwa oraz trwałości oferowanych produktów. Dodatkowo każdy klient ma możliwość samodzielnego przetestowania wózka.
Czy oferujecie również inne niż chińskie wózki widłowe?
W naszej ofercie znaleźć można nie tylko wózki widłowe produkcji chińskiej, ale również te pochodzące od producentów z japonii, polski, bułgarii i innych krajów zachodnich. Proponujemy zarówno sprzęt, jak i części zamienne uznanych na świecie marek, wśród których znaleźć można między innymi: Linde, Lansing, Jungheinrich, Hyster, Clark, Komatsu, Toyota, Still, Caterpillar, Balkancar Mitsubishi, Lancer- Boss, Steinbock- Boss oraz wielu innych. Wszystko po to, aby każdy klient znalazł wśród nich wózki i podzespoły idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Jak zamówić naprawdę wózka widłowego przez Waszą firmę?
Czy muszę samodzielnie dostarczyć do Was wózek do naprawy?
Nie ma takiej potrzeby. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dajemy możliwość zamówienia naprawy wyjazdowej w dogodnej lokalizacji. W tym celu należy skontaktować się z nami telefonicznie.
Jaki osprzęt do wózków widłowych macie w ofercie?
Dokładamy wszelkich starań, by nasza oferta była kompleksowa. To oznacza, że w jednym miejscu zakupić można zarówno doskonałej jakości wózki widłowe, jak i części do nich oraz niezbędny osprzęt uznanych producentów.
Oferujemy następujący osprzęt do wózków widłowych:
- widły;
- widły do palet;
- przedłużki do wideł;
- ogumienie;
- szufle hydrauliczne;
- dociskacze;
- pługi do odśnieżania;
- maszty HI-LO;
- maszty triplex;
- wysięgniki z hakiem;
- karetki przesuwane;
- ostrogi;
- trawersy;
- uchwyty z hakiem;
- pazury dociskowe;
- platformy robocze.
Co oznacza skrót UDT i jaki ma związek z wózkami widłowymi?
UDT to skrót od nazwy Urząd Dozoru Technicznego. To instytucja, która odpowiada za kontrolę sprawności technicznej urządzeń wymienionych w ustawie. Wśród nich znajdują się także wszystkie wózki widłowe. Dlatego też każdy z nich musi zostać dopuszczony do pracy przez UDT właśnie. Urząd przeprowadza również regularne przeglądy pracujących wózków widłowych.
Z naszej strony pomagamy klientom w dopełnieniu wszystkich formalności, aby odbiór wózka przebiegł sprawnie. Kompletujemy niezbędne dokumenty, dokonujemy kompleksowego przeglądu oraz asystujemy przy odbiorze wózka przez inspektorów UDT.
SPRZEDAŻ CZĘŚCI DO WÓZKÓW
W ofercie naszej firmy znajdziecie wózki widłowe – nowe i używane – ale także części zamienne do zachodnich, japońskich, chińskich, polskich wózków widłowych. Prowadzimy także naprawy oraz serwis sprzętu. Oferta Euroczęści obejmuje serwis i naprawę części wózków widłowych, a także montowanie dodatkowego osprzętu, np. – widły, pługi do odśnieżania, przedłużki wideł, szufle hydrauliczne, widły do palet, maszty HI-LO lub dociskacze.