Ile pali wózek widłowy?

ładowanie wózka widłowego

Wózki widłowe należą do grupy pojazdów, które znajdują zastosowanie w wielu bardzo różnych miejscach, takich jak place budowy, hale magazynowe, złomowiska, czy sklepy budowlane. Są to specjalnie przygotowane pojazdy, wyposażone w specjalne podnośniki, zwane widłami.

Rola ich jest bardzo prosta. Mają za zadanie przewozić większe ciężary na krótkie dystanse, a także umieszczać je na zadanej wysokości. Wymagają odpowiedniej konserwacji, a części do nich zakupimy w Euro-Części Wózki Widłowe. Jednak najistotniejsze jest to, aby dobrać odpowiedni rodzaj wózka widłowego właściwie do miejsca jego przeznaczenia. Różnią się one wieloma aspektami. Pierwszym są gabaryty. Mowa jest tu o rozmiarach, które umożliwiają wykonywanie prac nawet w bardzo wąskich przestrzeniach. Należy mieć jednak na uwadze także fakt, że  od ich gabarytów zależne są też ich możliwości. Mniejsze pojazdy mają mniejsze zdolności podnoszenia ciężarów. Dlatego, jeśli chcemy, aby udźwig był możliwie największy, musimy się liczyć z faktem, że będziemy potrzebować jednak masywniejszego wózka. Różnią się one także wysokością udźwigu oraz dodatkowymi funkcjami jak np. wolny skok. Maszyny rozróżnia także rodzaj napędu, a także koszty eksploatacji. Wspomniana, obowiązkowa, konserwacja, a także wymiana części to jedna sprawa. Zupełnie odrębną są opłaty związane z paliwem i jego zużyciem. Ile dokładnie pali wózek widłowy? Sprawdźmy.

Zużycie paliwa w wózkach widłowych

Zanim dowiemy się, ile faktycznie palą wózki widłowe należy zaznaczyć, co ma na nie wpływ. Podstawę stanowią warunki pracy. Zupełnie inaczej wygląda spalanie, gdy maszyna służy tylko do podnoszenia, gdy jeździ na długie dystanse lub gdy cykl pracy jest zróżnicowany. Drugą sprawą jest rodzaj podłoża, im trudniej jest się kołom poruszać, tym spalanie jest większe. Spalanie wzrasta, gdy wózek jest masywniejszy, gwarantując także pracę z wyższymi ciężarami. Wynika to bezpośrednio z zapotrzebowania jednostki napędowej na energię. Bardzo wiele zależy także od umiejętności operatora. Jednak tu jest zależność podobna jak w przypadku samochodu, jeśli niepotrzebnie hamujemy, by później dodać sporo gazu, wtedy musi ono naturalnie wzrosnąć. W przypadku rodzaju paliwa przyjmuje się, że wartości w zużyciu są na tyle zbliżone, że w wyliczeniach uznaje się, że niemal identyczne. Natomiast koszt danego paliwa jest już znaczącą różnicą. Wózki widłowe do masy 3 ton zużywają średnio 3,5 litra na godzinę, a te do 10 ton do 6 litrów na godzinę. Więc kalkulacja zawsze jest prosta. Jednak spalanie może być wyższe, jeśli wózek jest w złym stanie technicznym. Wszelkie niesprawne lub uszkodzone części wpływają na zmniejszenie wydajności, a to sprawia, że czas pracy się wydłuża i spalanie wzrasta. Jest ono wyższe także w sytuacji, gdy nie wymieniamy odpowiednio często różnych filtrów, jak paliwa. Wszelkie zapchane elementy wpływają na podwyższenie spalania. Dlatego warto dbać o wszystkie elementy, żeby wózek nie tylko służył nam bezawaryjnie, a jego praca nie była zbyt kosztowna.

Zobacz również: Wózek widłowy nowy czy używany?