Jak dobrać rolki do widlaka?

paleciak

Rolkami w wózku paletowym (zwanym też widlakiem) są podłużne kółka zamontowane na końcach wideł wózka. Składają się one z metalowego rdzenia z łożyskami otoczonego warstwą ścierną z tworzywa sztucznego.

Na podstawie naszego doświadczenia, które zdobyliśmy latami, tworząc koła i rolki do wózków widłowych w Gliwicach, prezentujemy krótką listę 4 czynników, którymi sugerujemy się kierować dobierając rolki do wózka widłowego.

  1. Marka i model

Podstawowym czynnikiem, który zawęża nasz wybór jest to, jakie rolki w ogóle pasują do naszego wózka. Sprzedawca kół powinien wiedzieć dokładnie, do których modeli i marek pasują jego produkty. Ewentualnie możemy sprawdzić to samodzielnie, na przykład na podstawie wymiarów rolek, które już mamy w naszym wózku.

  1. Pojedyncze czy tandem?

Rolki mogą być podwójne lub pojedyncze. Pojedyncze sprawdzają się, gdy wózek będzie się poruszał po w miarę równym podłożu i pozwalają na łatwiejsze manewrowanie. W przypadku występowania nierówności, progów, ramp, polecane jest stosowanie rolek podwójnych, tzw. tandemu. Gwarantuje on lepszą stabilność przy transporcie towarów.

  1. Powierzchnia

Materiał, z którego będą wykonane zakupione przez nas rolki należy dobrać w zależności od tego, na jakiej powierzchni będzie pracować wózek. Bruk wymaga rolek odpornych na ścieranie, z kolei posadzka żywicowa delikatniejszego materiału, który nie będzie jej rysował. Rolki gumowe są bardzo ciche i delikatne, ale potrafią zostawiać ciemne ślady, jeśli pozwolimy im trzeć o powierzchnię, więc mogą być używane na powierzchniach, które można łatwo wyczyścić lub tam, gdzie takie zabrudzenia nie mają znaczenia.

  1. Warunki pracy

W niektórych miejscach wymagana jest cicha praca wózka, np. w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie ciągły stukot mógłby przeszkadzać klientom. W takich miejscach dobrze sprawdza się rolki gumowe.  Z kolei chłodnie potrzebują rolek dobrze funkcjonujących w niskich temperaturach, np. wykonanych z poliuretanu.

Jeśli mamy wątpliwości i nie jesteśmy pewni, jakie rolki najlepiej sprawdzą się w naszym paleciaku, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Nasz zespół posiada duże doświadczenie w dopasowywaniu odpowiednich kół i rolek do widlaków wielu marek i chętnie będzie służył Państwu pomocą.

Zobacz również: Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego?