Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego?

opona

Wózki widłowe są wyposażone w opony, podobnie jak samochody, rowery, quady czy motocykle. Pełnią bardzo istotną funkcję, ponieważ dzięki nim pojazd może poruszać się płynnie i pokonywać przeszkody. Od ich przyczepności zależy bowiem bezpieczeństwo przewożonego towaru i operatora. Muszą być więc prawidłowo dobrane i poddawane regularnej kontroli.

Jakie wyróżniamy rodzaje opon do wózków widłowych?

Opony do wózków widłowych muszą być dobierane na podstawie trzech czynników: rodzaju pojazdu i typu podłoża, po jakim się porusza oraz charakteru przewożonych ładunków. Profesjonalne firmy sprzedające akcesoria do wózków widłowych jak Euro- Części doskonale wiedzą, że nie w każdym miejscu sprawdzi się dane ogumienie. Warto poradzić się specjalistów przed zakupem. Na rynku występują opony pneumatyczne, wypełnione powietrzem. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na dobrą amortyzację i niską cenę. Do pracy w trudnych warunkach stosuje się opony pełne, które występują w dwóch rodzajach elastyczne (dwuwarstwowe) oraz superelastyczne (trójwarstwowe). Są one też używane  ze względu na mniejszą ilość awarii ogumienia oraz większą trwałość niż opony pneumatyczne. Opony do wózków widłowych występują w dwóch rodzajach: „zwykłe”, wykonane z czarnej gumy oraz niebrudzące, wykonane z mieszanki niebrudzącej.

Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego?

Dobranie idealnego ogumienia warto zlecić specjaliście, aby nie popełnić błędu, który mógłby mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Wybierając rodzaj opon, należy kierować się ich przeznaczeniem, czyli warunkami pracy i teren, po jakim będą przewoziły ładunki. W zakładzie, gdzie musi być zachowana odpowiednia amortyzacja podczas przewozu, ze względu na kruche i delikatne towary, zalecane są opony pneumatyczne, a w halach produkcyjnych elastyczne, odporne na uszkodzenia. Nie każdy rodzaj ogumienia, sprawdzi się na danym terenie. Podstawą wyboru jest przyczepność, stabilność, szerokość i wielkość. Duże znaczenie odgrywa materiał, użyty do produkcji oraz jego wypełnienie. Koła wózka widłowego dźwigają cały ciężar i są odpowiedzialne za stabilność pojazdu.

Zobacz również: Kiedy można przeciążyć wózek widłowy?