Jakie części wózków ulegają najszybszemu zużyciu?

koło wózka widłowego

Wózki widłowe to pojazdy niezbędne w pracy branży logistycznej i magazynowej. Wózki widłowe to pomoc w transporcie towarów i materiałów w branży usługowej, przemyśle, halach i centrach przeładunkowych, ale również w przetwórstwie, branży spożywczej czy rolnictwie. Eksploatacja wózków sprawia jednak, że części ulegają stopniowemu zużyciu. Które z nich zużywają się najszybciej?

Koła napędowe i widły do wymiany

Części wózków widłowych ulegają tym szybszemu zużyciu, im intensywniej są eksploatowane. Do najszybciej wymagających wymiany elementów wózka widłowego należą koła. Narażone na dużą liczbę pokonywanych codziennie tras i liczne przeciążenia będą stosunkowo szybko wymagać wymiany lub regeneracji. Naprawa kół napędowych i nośnych, zarówno poliuretanowych jak i pokrytych gumą, może przynieść spore oszczędności. Zamiast kupować nowe koła, można oddać je do profesjonalnej regeneracji i cieszyć się eksploatacją wózka z oryginalnymi częściami, utrzymanymi w dobrym stanie.

Kolejnym elementem wózka widłowego, który ze względu na intensywne użycie ulega uszkodzeniom, najczęściej mechanicznym, są widły. Degradacja wideł jest uzależniona nie tylko od przewożonych towarów i sposobu ich właściwego użytkowania, ale też umiejętności operatora wózka. Pęknięcie, skrzywienie, wygięcie wideł czy ubytki w zaczepach to znak, że widły wymagają regeneracji albo wymiany. Również ich wytarcie, użytkowanie pod niewłaściwym kątem czy ze zbyt dużą różnicą poziomów przyspiesza ich zużycie.

Zbyt duże ciężary uszkodzą maszt i łańcuchy

Przy użytkowaniu wózka widłowego ważne jest zwracanie uwagi na dopuszczalną masę przewożonych towarów. Zbyt duży ciężar szybko wpłynie na uszkodzenie masztu i łańcuchów, szczególnie jeśli łańcuchy nie są na bieżąco odpowiednio konserwowane i smarowane. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, widoczna rdza czy zablokowane ogniwa to sygnał, że łańcuch trzeba jak najszybciej wymienić na nowy.

Zobacz również: Jaki olej wybrać do wózka widłowego